matti nykanen
Zajímavosti

Největší finský filozof a jeho moudra


Dneska je to měsíc, co zemřel legendární finský skokan na lyžích, bonviván a největší finský filozof Matti Nykänen. Bylo mu jenom 55 let, ale za život toho prožil asi tak 3x tolik, co jiný člověk v tomhle věku. Jen se podívejte, jaká fotka se vám ukáže, když si vygooglíte jeho jméno:

Takže asi tak. Matti nebyl jenom létající fin a díky tomu, že toho prožil tolik, nás mohl obšťastňovat svými dnes už legendárními moudry, která možná na první pohled nedávají moc smysl, ale je v nich ukrytá veškerá pravda světa. (Ačkoliv to možná ani sám Matti nevěděl.)

Tady jsou moje nejoblíbenější:

  • Elämä on ihmisen parasta aikaa. – Život je nejlepší období člověka.
  • Rakkaus on kuin lankakerä – se alkaa ja loppuu. – Láska je jako klubko vlny – začíná a končí.
  • Elokuva oli täyttä fiktiota, mutta oli siinä vähän faktaakin. – Tenhle film byl úplná fikce, ale bylo tam i pár faktů.

Pokud vás zajímá, jak začala jeho sportovní kariéra a co se dělo potom, když skončila, doporučuju zkouknout životopisný film Matti: Hell is For Heroes.

  • Huominen on aina tulevaisuutta. – Zítřek je vždycky budoucnost.
  • Jokainen tsäänssi on mahdollisuus! – Každá šance je příležitost!
  • Kun ihminen nukkuu, sille ei tapahdu mitään. Mutta kun se ei nuku, se voi saada vaikka kalan. – Když člověk spí, tak se nic nestane. Ale když nespí, tak může jít na ryby.

A protože byl Matti na stará kolena i zpěvák, dávám sem jednu z jeho posledních písniček, která je navíc o tom, že Finsko je nejlepší místo na světě.

A nezapomeňte, že Elämä on laiffii. (Život je lajf.)

Lu
Latest posts by Lu (see all)

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *