lennu první pes finska
Finsko,  Zajímavosti

Lennu – První pes Finska


Lennu je pes současného finského prezidenta Sauli Niinistö (nevím, jak to vyskloňovat, takže #sorrynotsorry). Tenhle černobílý bostonský teriér (ne buldoček!) se čas od času objeví na oficiálních akcích po boku prezidenta a první dámy. Zkrátka první pes. Finové ho milujou a já taky – spolu s medvěděm Juusem (o něm zas někdy příště) je to moje oblíbená finská celebrita.

Ačkoliv Lennu patří mezi celebrity první třídy, o jeho životě se toho moc neví. Některé zdroje uvádějí, že by mu mělo být 7-8 let. V poslední době se tak často na veřejnosti neukazuje a v kuloárech se mluví o jeho chatrném zdraví. A teď vážně. Bostonci mají plochý čumáček, což bohužel často způsobuje problémy s dýcháním, které jsou samozřejmě horší s přibývajícím věkem. O to větší mají Finové radost, když se čas od času s prezidentem někde objeví.

No nepoňunali byste si ho?

Lennu očuchává šunku.

Sem tam se v novinách objeví fotky, jak sám prezident Lennuho venčí. Jen tak ve veřejném parku. Pokud na ně chcete zkusit počíhat, doporučuji zkusit to v Helsinské čtvrti Töölö, kde má prezident sídlo, neb znám někoho, kdo ho tam potkal 😀

Aby nebylo pochyb o tom, že je Lennu ikona, jeho portrét zdobí i prezidentský dopisní papír. (A je jedno, že jde jen o dopisy, které prezident posílá finským dětem.)

V Café Esplanad v centru Helsinek si můžete dát dortík s jeho podobiznou.

Lu
Latest posts by Lu (see all)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *