Skip to content

Bizarní mistrovství světa, která se konají ve Finsku


Tenhle článek píšu proto, abych se na něj mohla kouknout, až se mi bude zdát, že Česko je Kocourkov, ve kterým se dějí jen samé bizarnosti. Ono to totiž tady není o moc lepší.

Finové “vynalezli” spoustu různých mistovství a pohárů a vůbec věcí, ve kterých se dá soutěžit. Tohle je jen pár z nich, ve skutečnosti by se jich našlo mnohem víc.

Wife Carrying World Championship – Mistrovství světa s nošení manželek

Dávám na první místo, protože je to jediná z těchto akcí, které jsem se zúčastnila jako divák. Jde v podstatě o to, že muž se svou ženou na zádech beží závod, při kterém překonává různé překážky. Oficiální délka je 253,5 metrů, beží se po dvou párech zaráz a nejrychlejší čas vyhrává.

Není to jen tak, páry musí být dokonale sehrané, aby chlap dokázal závod dokončit bez toho, aniž manželku někde po cestě ztratil 🙂 Žena se mu pověsí na záda hlavou dolů a “zaháknutí” musí být vymakané a pevné. 

Hlavní cena je pohár a pivo o váze ženy z vítězného páru.

Koná se každý rok v červenci v městečku Sonkajärvi ve východním Finsku od roku 1992.

Berry Picking World Championship – Mistrovství světa ve sbírání bobulí

Borůvky a brusinky jsou nejrozšířenějšími bobulemi ve finských lesích. Roste jich tu tolik, že lidi dokáží sklidit asi jen necelých 10 % z celkového množství.

Sklízení lesního bobulovitého ovoce je ale celkem otrava (bolí mě záda jen na to pomyslím) a možná proto někoho napadlo uspořádat v tom mistrovství světa. Současný rekord je 27,98 kg brusinek za hodinu.

Koná se v Suomussalmi ve východní Finsku každé září.

Mobile Phone Throwing World Championship – Mistrovství světa v házení mobilním telefonem

Pokud se vás zeptám, jestli si vzpomenete aspoň na jednu finskou značku, nejspíš skoro všichni řeknete Nokia. Taková stará Nokie 3310 je nerozbitná a dokonce se má za to, že dokáže rozbít kachličky na podlaze, pokud s ní prásknete na zem 🙂 Takže proč by nemohlo existovat mistrovství světa v házení mobilem? A kde jinde by se mělo konat?

Soutěží se samozřejmě o to, kdo nejdál dohodí, a rekord je 136,75 metrů.

Koná se od roku 2000 každý rok v městě Savonlinna na jihovýchodě Finska. Jednou se dokonce konalo národní kolo i v ČR.

Swamp Soccer World Championship – Mistrovství světa v bahenním fotbale

Ačkoliv si většina lidí myslí, že Finové žijí jen pro hokej a další zimní sporty, fotbal je tu taky nesmírně populární, hlavně teda mezi mladší generací. Zároveň mluvíme o zemi, která má plno bažin, takže proč to logicky nespojit dohromady, že? Bahenní se hraje na hřišti (překvapivě) z bahna a neplatí při něm offsidy. Jinak jsou pravidla stejná jako u normálního fotbalu.

Koná se v Hyrynsalmi v severovýchodním Finsku. V červenci, kdy je nejvíc komárů. Au.

Air Guitar World Championship – Mistrovství světa ve hře na “vzdušnou” kytaru

Co dodat? Lepší je podívat se na video o tom, jak se hraje na vzdušnou (nebo neexistující) kytaru:

Ideologie Air Guitar tvrdí, že pokud všichni lidi na světe začnou na vzdušnou kytaru hrát, tak války, klimatická změna a všechny špatné věci skončí. Logicky.

Pokud chcete světový mír a konec globálního oteplování, příjeďte v srpnu do Oulu na severozápadě Finska.

Latest posts by Lu (see all)

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *