Deník

Srpen 2020 / deník


Srpen pro mě začal tím nejlepším možným způsobem – dovolenou. A já jsem si po hodně dlouhé době dovolila nevzít si s sebou laptop a úplně vypnout. Světe div se, ale za týden, co jsem nekontrolovala maily a TO DO list se opravdu nic nestalo a já jsem si konečně přiznala, že takhle je to fakt v pohodě a příště to klidně můžu udělat zas.

Veškerá letošní dovolená se samozřejmě konala kompletně ve Finsku, což mi ale vůbec nevadí, protože takhle země je obrovská a je tu neustále co objevovat. Tentokrát Ålandy (Alandy), které jsem měla na svém imaginárním seznamu míst, co chci navštívit, už od roku 2012. O celé cestě ale bude samostatný článek.

Jakmile jsme se vrátili, začala jsem kašlat a rozhodla jsem se radši zůstat v karanténě. Přeci jenom jsme cestovali hodně různými trajekty a dalšími lidmi, mezi kterými byli i Švédové. V té době přitom byly hranice se Švédskem pořád zavřené, doteď to nechápu. Samozřejmě se ale nic seriózního nekonalo a pravděpodobně jsem si jen uhnala běžné lehké nachlazení.


Po zbytek měsíce jsem doháněla práci, ale i na menší výlety a další objevování došlo.

RajasaariOstrov Rajasaari, který je z poloviny vyhrazený pro pejsky. A výhled na oficiální sídlo premiérky Kesäranta.

Vallila zahrádkyVe Finsku jsou hodně populární komunitní zahrádky. My jsme se jeden víkend přichomýtli na slavnostní zakončení zahrádkářské sezóny ve čtvrti Vallila. Koupili jsme si pohankový med od místního včelaře (zima se blíží 😀 ) a po čase zase slyšeli finské tango naživo.

Vallila - HelsinkyKrásná čtvrť Vallila se starými (nejen) dřevěnými domky.

Central Park HelsinkyProstě já a dřevěné domy 😀 Tahle chata je v Helsinkém Central Parku a je v ní občerstvení.


Dostali jsme se i na dvě delší túry. Teda túry spojené se sbíráním borůvek a brusinek, protože v srpnu je vrchol sezóny.

Nejdříve Národní park Nuuksio, který je hned vedle Helsinek.

NuuksioTuristických stezek je tu nepočítaně.

Národní park Nuuksio My jsme tentokrát šli 11 km (Kattila – Haltia) se závěrečným koupaním v jezeře Pitkäjarvi.

Nuuksio jezero

Druhá túra byla v Centrálním parku v Espoo, odkud víc fotek nemám, protože bylo docela hnusně a navíc mě skoro celou dobu bolelo břicho. Ani terapie lesem zkrátka občas nepomáhá.

Espoo Central Park


Mimo toho se toho zase tak moc nedělo. Pořád učím finsky, chodím meditovat a běhám. A konečně jsem byla v kině na Parazitovi, asi jako poslední člověk na planetě 😀


Ani tentokrát nevynechávám jazykové okénko. Takže, srpen se finsky řekne elokuu. ‘Elo’ znamená život, ale tady je to spíše ve smyslu ‘úroda’. Takže měsíc úrody 🙂

Lu
Latest posts by Lu (see all)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *